شلوغی دندانی

شلوغی دندانی

شلوغی دندانی:

می توان گفت نامرتبی و شلوغی دندانها شایع ترین نوع ناهنجاری دندانی می باشد. به طوری که در گروه سنی ۸-۱۱ سال تنها بیش از نیمی از کودکان آمریکایی دندانهای مرتب دارند و بقیه دارای درجاتی از بی نظمی و شلوغی هستند.علت شلوغی دندان در بیشتر موارد زمینه ژنتیکی داشته و ناشی از اختلاف سایز فک و سایز دندانها می باشد.چنانچه اندازه فک کوچک باشد دندانها فضای کافی برای رویش نخواهند داشت .عکس این حالت نیز ممکن است ، یعنی وقتی سایز فک تقریبا نرمال است ولی دندانها نسبت به نرمال درشت تر هستند.

درمان شلوغی دندانی:

در مواردی که شلوغی دندانی و کمبود فضا وجود دارد راه حل های درمانی شامل  کشیدن دندان یا گسترش قوس می باشد.گرچه تصمیم گیری در مورد کشیدن دندان و یا گسترش قوس وابسته به عوامل مختلفی مثل شیب دندانهای قدامی و میزان بیرون زدگی اولیه آنها، عرض قوس فکی قبل از شروع درمان، و شرایط لثه و نسوج نرم اطراف دندان و سن بیمار، زاویه بین لبها و بینی و فرم و ضخامت لبها و وضعیت استخوانی فکین و روابط استخوانی بین دو فک…….می باشد، ولی بطور کلی کمبود فضای خفیف ( کمتر از ۴ میلی متر) اگر دندانها بیرون زده نباشند اغلب بدون کشیدن دندان درمان می شود و اختلاف فضای بین ۵-۹ میلی متر هم با کشیدن و هم بدون کشیدن دندان و اختلاف فضای بیش از ۱۰میلی متر حتما با کشیدن دندان درمان می گردد.البته در مورد هر بیمار بایستی بطور انحصاری و جداگانه تصمیم گرفت.

1 Comment

  1. هنگامه گفت:

    سلام من دندان های جلوی فک بالام ازدحام داره (۳ تاش) میخواستم بدونم شما برنامه حمایتی ارتودنسی برای برطرف کردن این مشکل دارید؟ هزینه ها و شرایطش چطوره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: کلیک راست در این سایت غیر فعال می باشد.